Writing Shop

Scholastic Learning Express Level 3: Grammar and Writing
Workbooks | Grade 3
List Price: $7.99
Our Price: $5.99
List Price: $7.99
Our Price: $5.99
You Save: $2.00 (25%)
On the Record & ID Bundle
Paperback Book Collection | Grades 7-12
List Price: $1,644.00
Our Price: $1,233.00
List Price: $1,644.00
Our Price: $1,233.00
You Save: $411.00 (25%)
On the Record & ID Alternate Bundle
Paperback Book Collection | Grades 7-12
List Price: $1,644.00
Our Price: $1,233.00
List Price: $1,644.00
Our Price: $1,233.00
You Save: $411.00 (25%)
Just Write! Skills Book
Work Book | Grade 3
List Price: $9.95
Our Price: $4.95
List Price: $9.95
Our Price: $4.95
You Save: $5.00 (50%)
Scholastic Literacy Events Reading & Writing Connection - PreK
Book Collection | Grade PreK
List Price: $436.25
Our Price: $349.00
List Price: $436.25
Our Price: $349.00
You Save: $87.25 (20%)
Scholastic Literacy Events Reading & Writing Connection - Grade 1
Book Collection | Grade 1
List Price: $436.25
Our Price: $349.00
List Price: $436.25
Our Price: $349.00
You Save: $87.25 (20%)
Scholastic Literacy Events Reading & Writing Connection - Grade 4
Book Collection | Grade 4
List Price: $436.25
Our Price: $349.00
List Price: $436.25
Our Price: $349.00
You Save: $87.25 (20%)
Scholastic Literacy Events Reading & Writing Connection - Grade 3
Book Collection | Grade 3
List Price: $436.25
Our Price: $349.00
List Price: $436.25
Our Price: $349.00
You Save: $87.25 (20%)
Scholastic Literacy Events Reading & Writing Connection - Grade 2
Book Collection | Grade 2
List Price: $436.25
Our Price: $349.00
List Price: $436.25
Our Price: $349.00
You Save: $87.25 (20%)
Scholastic Literacy Events Reading & Writing Connection - Grade 5
Book Collection | Grade 5
List Price: $436.25
Our Price: $349.00
List Price: $436.25
Our Price: $349.00
You Save: $87.25 (20%)
Scholastic Literacy Events Reading & Writing Connection - Kindergarten
Book Collection | Grade K
List Price: $436.25
Our Price: $349.00
List Price: $436.25
Our Price: $349.00
You Save: $87.25 (20%)
Read & Practice Mini-Books: Grammar & Punctuation
eBook | Grades 2-4
List Price: $11.99
Our Price: $8.99
List Price: $11.99
Our Price: $8.99
You Save: $3.00 (25%)
The PreK–2 Writing Classroom
eBook | Grades PreK-2
List Price: $18.99
Our Price: $14.24
List Price: $18.99
Our Price: $14.24
You Save: $4.75 (25%)
First Lessons for Beginning Writers
eBook | Grades K-1
List Price: $14.99
Our Price: $11.24
List Price: $14.99
Our Price: $11.24
You Save: $3.75 (25%)
Teaching Real-Life Writing to Young Learners
eBook | Grades K-2
List Price: $14.99
Our Price: $11.24
List Price: $14.99
Our Price: $11.24
You Save: $3.75 (25%)
Graphic Organizers & Strategy Sheets That Scaffold Writing From Paragraphs to Essays
eBook | Grades 4-8
List Price: $17.99
Our Price: $13.49
List Price: $17.99
Our Price: $13.49
You Save: $4.50 (25%)
100 Trait-Specific Comments: Middle School
eBook | Grades 6-8
List Price: $14.99
Our Price: $11.24
List Price: $14.99
Our Price: $11.24
You Save: $3.75 (25%)
100 Writing Lessons: Narrative • Descriptive • Expository • Persuasive
eBook | Grades 4-8
List Price: $25.99
Our Price: $19.49
List Price: $25.99
Our Price: $19.49
You Save: $6.50 (25%)
Reproducible Forms for the Writing Traits Classroom: Middle School
eBook | Grades 6-8
List Price: $17.99
Our Price: $13.49
List Price: $17.99
Our Price: $13.49
You Save: $4.50 (25%)
Teaching the Craft of Writing: Leads & Endings
eBook | Grades 2-4
List Price: $10.99
Our Price: $8.24
List Price: $10.99
Our Price: $8.24
You Save: $2.75 (25%)
50 Writing Lessons That Work!
eBook | Grades 4-8
List Price: $11.99
Our Price: $8.99
List Price: $11.99
Our Price: $8.99
You Save: $3.00 (25%)
Professor Grammar’s Punctuation Packets
eBook | Grades 3-6
List Price: $12.99
Our Price: $9.74
List Price: $12.99
Our Price: $9.74
You Save: $3.25 (25%)
First Writing Prompts
eBook | Grades 1-3
List Price: $10.99
Our Price: $8.24
List Price: $10.99
Our Price: $8.24
You Save: $2.75 (25%)
Differentiating Instruction in Kindergarten
eBook | Grade K
List Price: $18.99
Our Price: $14.24
List Price: $18.99
Our Price: $14.24
You Save: $4.75 (25%)